Waukee Girls’ and Boys’ Track Teams Shine At State

Waukee Community School District Girls Track Team

The Waukee Girls’ and Boys’ track teams brought home two trophies and their highest medal count ever at the 2013 Coed State Track meet held May 16-18 at Drake Stadium.

The Waukee Girls captured their second straight state title and third in the last five years, racing past Pleasant Valley on the final day of competition, winning by just two points.  The girls won three events and placed in a total of 14 events.  On Thursday junior Erin Bramble won the Discus and the 4x800m Relay team of Kayla Sabotin, Taylor Officer, Keely Smith and Erika Lewis repeated as state champs. Saturday morning, the Shuttle Hurdle relay team of Emma Drees, Mallory Smith, Emily Kamm and Maddie Rouw blazed to another Iowa all time record of 1:01.87 igniting a comeback from 19 points down.  The girls scored points in six of the last seven events of the day to win the state championship.

The Waukee boys enjoyed their best finish ever at the state meet placing third, behind runner up Iowa City West and champion Linn Mar. It was a complete team effort for the boys as well, as they placed in 11 events. Waukee recorded wins in the Shuttle Hurdle Relay where Noah Larrison, Josh Brdicko, Riley Gray and Jared Brdicko set a state meet record and in the 4x400m Relay where Corbin Lowe, AJ Allen, Ross Vogel, and Noah Larrison ran 3:19.04 to break the school record.  The 10 first place points in the meet’s final event moved the Warriors past Cedar Rapids Kennedy into third place, securing Waukee’s first state trophy in boys track.

Congratulations to Head Girls Coach Jesse Hunt and Head Boys Coach Brent Heitland and all of the athletes from both teams for outstanding seasons.

Girls medal winners:

1st Place Discus – Erin Bramble  138’11”

1st Place 4x800m Relay – Kayla Sabotin, Taylor Officer, Keely Smith, Erika Lewis  9:14.64

1st place Shuttle Hurdle – Emma Drees, Mallory Smith, Emily Kamm, Maddie Rouw 1:01.87

2nd Place 4x200m Relay – Abby Krantz, Tori Giudici, Gabi Gaines, Talia Buss  1:42.24

3rd Place High Jump – Maddie Rouw 5’2”

3rd Place 100m Hurdles – Maddie Rouw 15.04

3rd Place 4x100m Relay – Abby Krantz, Gabi Gaines, Tori Giudici, Talia Buss 48.45

4th Place 4x400m Relay – Taylor Gates, Taylor Officer, Keely Smith Kayla Sabotin 3:59.85

5th Place High Jump – Emily Kamm 5’2”

6th Place 100m Hurdles – Mallory Smith 15.40

6th Place 100m Dash – Talia Buss  12.63

6th Place 200m Dash – Talia Buss  25.85

7th Place 400m Hurdles – Erika Lewis 66.35

7th Place Sprint Medley – Abby Krantz, Gabi Gaines, Tori Giudici, Taylor Officer 1:49.63

8th Place Long Jump – Emma Drees  16’6”

8th Place 400m Hurdles – Emma Drees  66.77

Boys medal winners:

Waukee Community School District Boys Track Team

1st Place Shuttle Hurdle – Noah Larrison, Josh Brdicko, Riley Gray, Jared Brdicko  56.43

1st Place 4x400m Relay – Corbin Lowe, AJ Allen, Ross Vogel, Noah Larrison 3:19.04

3rd Place 4x800m Relay – Irvin Stumberg, Jordan Rosehart, Connor Simmons, Austin Krohnke  7:50.02

3rd Place 400m Hurdles – Noah Larrision 54.10

4th Place 4x200m Relay – Nihad Ejubovic, Trevor Allen, AJ Allen, Corbin Lowe  1:28.64

5th Place 200m Dash – AJ Allen  22.58

6th Place Discus – Ross Reynolds  159’3”

6th Place 4x100m Relay – Corbin Lowe, AJ Allen, Trevor Allen, Nihad Ejubovic  42.93

7th Place 110m Hurdles – Noah Larrison  15.28

7th Place Shot Put – Nick Tweeten 50’4.25”

8th Place Long Jump – Tyler Hunke 20’8”

8th Place 800m Run – Austin Krohnke 1:57.43

 

 

560 Southeast University Avenue
Waukee, Iowa 50263
Phone 515.987.5161
Fax 515.987.2701